Thursday, January 27News That Matters

ओली आफैले गराए गोप्य सर्वेक्षण ,प्रत्यक्षमा एमालेको जम्मा आठ सिट आउने, नतिजा पछि ओली त’नावमा

1679 Shares

काठमाडौं पौष २४-

नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले आउँदो चुनावमा एमालेको अवस्था कस्तो छ भनेर नेताहरूलाई सर्वेक्षण गर्न लगाएका थिए । देशका केही जिल्लामा गरिएको सर्वेक्षणपछि ओली यतिबेला त’नावमा छन् ।

गत चुनावमा एमालेले राम्रो मतान्तरले जितेका केहि जिल्लाको रिपोर्ट पाएपछि ओलीले नयाँ रणनीतिमा बनाउन थालेका छन् । ओली निकट स्रोतका अनुसार नेताहरूले विभिन्न जिल्लामा गरेको सर्वेक्षणमा एमालेका प्रभावशाली नेताहरू पनि सुरक्षित नभएको पाइएको छ ।

अर्को रणनीति नबनाएको खण्डमा आउँदो चुनावमा चौथो दल बन्नुपर्ने अवस्था आउने आंकलन नेताहरूले गरेका छन् । एमाले अध्यक्ष ओलीको क्रेजको का’रण केहि मत थपिएपनि माओवादी र एकीकृत समाजवादीका कारण ठु’लो क्ष’ति भैसकेको सर्वेक्षणले देखाएको स्रोतको दाबी छ ।

सर्वे’क्षणपछि ओलीलाई बुझाईएको रिपोर्टमा गठबन्धन कायम रहेको ख’ण्डमा प्रत्यक्षमा पाँच देखि आठ सिट जित्न सकिने बताइएको स्रोत बताउँछ । गठबन्धन भा’त्का’उना सकिएको खण्डमा भने ३५ देखि ४० सिट प्रत्यक्षमा जित्ने बताइएको छ । जसमा पनि एमालेका प्रभावशाली केहि नेताहरूले हा’र्ने देखाइएको छ ।

यस्तै समानुपातिकमा भने देशभरबाट २५ देखि ३० लाख भोट आउने आंकलन गरिएको छ । एकीकृत समाजवादीका का’रण बढीमा १० लाख समानुपातिक भोट काटिएको आंकलन रिपोर्टमा गरिएको छ । उक्त रिपोर्टमा सबैभन्दा क्ष’ति सुदूरपश्चिममा भएको जनाइएको छ । लुम्बिनी प्रदेशमा भने सबैभन्दा राम्रो अवस्था रहेको बताइएको छ ।

उक्त रिपोर्ट पाएपछि ओली लगायतका नेताहरू नयाँ रणनीति बनाउन जु’टेका छन् । एमालेका केही नेताहरूलाई खटा’एर देशैभरको अवस्था बुझ्न लगाएका ओलीले आउँदो संसदीय निर्वाचनमा गठबन्धन कायम रहेको खण्डमा तना’वको अवस्था सामना गर्नुपर्ने देखिएपछि देखिने भन्दा नदेखिने तरिकाले रणनीति बनाउन ब्यस्त छन्।

यसैलाई आधार मानेर एउटा तथ्यलाई भने स्वीकारे र तर अर्को तथ्यबारे बोलेनन् । उक्त रिपोर्टपछिका ओलीका भाषणहरू पनि फितलो हुन थालेका छन् । जिल्ला अधिवेशनहरू उद्घा’टन गर्दा पनि उनमा त्यति ‘कन्फि’डेन्ट’ देखिएन ।

उनले नेकपा एमाले एकतिर र पाँच दलीय गठबन्धन अर्कातिर भएकाले राष्ट्रिय सभा निर्वाचन आफूहरु प्रतिकूल हुने बताए । अर्को, गठबन्धनको अन्तिम शक्ति राष्ट्रियसभासम्म हुने भन्दै भत्क’ने भविष्यवाणी पनि गरे ।

दुई तिहाईको सरकारको प्रधानमन्त्री बनेका ओली यसरी खु’म्चिए कि गठबन्धनले मिलेर उनलाई जताततै सून्यमा झारिदिए । केन्द्रमा सरकार ढल्यो । ७ मध्ये ६ वटा प्रदेशमा सरकारमा रहेको एमाले प्रतिपक्षमा पुग्यो । राष्ट्रियसभाको एक सिटको चुनाव विगतमा हार्यो । अब १९ सिटका लागि हुने चुनावमा सून्यमा झर्ने स्थिति बनेको छ ।

ओलीले यही यथार्थलाई बुझेर तीन तहको चुनाव अगावै गठबन्ध’न भत्का’उने रणनीति बनाउन थालेका छन् । त्यसका लागि उनले नेपाली काँग्रेसलाई एकल सरकार ग’ठनको प्रस्ताव समेत लगेका छन् । सार्वजनिक रुपमै एमाले एक्लै नहिंड्ने बताइसके ।

ओलीले एमसीसीलाई महत्वपूर्ण अ’स्त्र देखेका छन् । एमसीसी संसदमा अगाडि बढाइए प्रचण्ड र माधवकुमार नेपालले पारित गर्न नमान्ने र त्यतिबेला आफ्नो दल निर्णायक हुने देखेका छन् । तर, एमसीसी सदनमा अगाडि बढ्न सकेको छैन ।

यसरी नै सदनमा अव’रो’ध रहेमा देश चुनावमा जानसक्छ । ओली त्यही चाहन्छन् । चुनावमा जाँदा गठबन्ध’न कायमै रहेमा ओलीलाई ठूलो ध’क्का पर्न सक्छ । देउवा निकट नेताहरु एमाले सून्यमा झर्ने भन्न थालेका छन् । गठबन्धन यसरी नै चुनावसम्म एक भएर गएमा ओलीका लागि ठूलो ध’क्का हुन सक्छ । त्यसैले पनि ओली गठब’न्धन भ’त्का’उने रणनीतिमा लागेका छन् ।हिमाल पोष्ट बाट

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?
यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

Leave a Reply

Your email address will not be published.